Państwowa Straż Pożarna wraz ze Związkiem Dealerów Samochodowych oraz Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego promują ogólnopolską akcję „Karta Ratownicza Pojazdu”.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6 – 9, często decydujących, minut. Jest to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę  można wydrukować na kolorowej drukarce  i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Kartę należy złożyć na pół i umieścić w osłonie przeciwsłonecznej, po stronie kierowcy.

Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

Darmowa i dostępna dla każdego

Kartę ratowniczą pojazdu może posiadać każdy. Jest dołączona do nowych samochodów. Jeżeli kierowca ma starsze auto, może ją wydrukować lub otrzymać w serwisie.

Punkt wydawania kart ratowniczych:

  • RESMA SP. Z O.O.ul. Grunwaldzka 13 Iława 14-200
  • KAMIŃSKI I SPÓŁKAul. Olsztyńska 5 Brodnica 87-300
  • P.H.U.P. "AUTOSERVIS" SP. Z O.O.ul. Sikorskigo 39 Brodnica 87-300

NALEPKA INFORMACYJNA

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy).

Karta ratownicza w pojeżdzie

Więcej informacji na stronie internetowej  http://kartyratownicze.pl/