3 marca 2021 r. rząd zdecydował o przekazaniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek mieszkańcom województw najbardziej dotkniętych trzecią falą zachorowań na COVID-19, czyli na Warmię i Mazury oraz na Pomorze. W związku z powyższym Gmina Lubawa organizuje akcję wyposażania mieszkańców w maseczki ochronne.

Dystrybucja, którą prowadziły gminne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych odbyła się w dniach 12-18 marca. Łącznie zostało przekazanych mieszkańcom ponad 43 tysiące trójwarstwowych jednorazowych, tzw. chirurgicznych maseczek ochronnych, po 4 sztuki na jednego zameldowanego mieszkańca gminy. Maseczki do Urzędu Gminy zostały dostarczone przez Państwową Straż Pożarną w Iławie. Następnie zapakowane w siatki jednorazowego użytku.

Natomiast w dniach 16-19 marca 2021 roku druhny i druhowie z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Lubawa podjęli kolejne działania związane z przeciwdziałaniem pandemii choroby COVID-19 wywoływanej wirusem SARS-CoV-2. Tym razem celem akcji było dostarczenie do wszystkich mieszkańców Gminy ulotek dotyczących szczepień przeciwko tej chorobie.

Ważnym elementem, zawartym na ulotkach, jest informacja o infolinii uruchomionej w Urzędzie Gminy Lubawa dla mieszkańców - tel. (89) 645 54 40, dzięki której mieszkańcy Gminy Lubawa, którzy nie mają możliwości samodzielnego lub przy pomocy rodziny dotarcia na szczepienie, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu do najbliższego punktu szczepień.

Jak zawsze nasi strażacy zaangażowali się w pełni w sprawne przeprowadzenie akcji, poświęcając społecznie swój wolny czas.

W akcję zaangażowane były jednostki: OSP Byszwałd, OSP Gutowo, OSP Kazanice (miejscowości Kazanice i Raczek), OSP Lubstynek,OSP Łążyn,OSP Omule (miejscowości Omule, Napromek, Czerlin),OSP Prątnica (miejscowości Prątnica i Fijewo), OSP Rakowice (miejscowości Rakowice, Osowiec, Ludwichowo i Łążek),OSP Rożental (miejscowości Rożental, Pomierki i Kołodziejki),OSP Rumienica, OSP Szczepankowo, OSP Targowisko (miejscowości Targowisko Dolne, Targowisko Górne, Sampława, Rodzone, Biała Góra),OSP Tuszewo (miejscowści Tuszewo i Mortęgi),OSP Wałdyki (miejscowości Wałdyki, Wiśniewo i Grabowo),OSP
Zielkowo
 (miejscowości Zielkowo i Gierłoż Polska) i OSP Złotowo (miejscowości Złotowo, Lubstyn i Losy).