Ćwiczenie RENEGADE-SAREX 14-15 listopada

Wójt Gminy Lubawa informuje, że w dniach 14-15 listopada 2018 r. (termin zapasowy 16 listopada br.) Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprowadzi ćwiczenie RENEGADE-SAREX 2018/II, w którym udział wezmą Siły Zbrojne oraz administracja publiczna. W ramach ćwiczenia będzie prowadzony trening systemu alarmowania i ostrzegania ludności, podczas którego może wystąpić konieczność uruchomienia syren alarmowych w celu ogłoszenia i odwołania alarmu.

Dla przypomnienia: sygnały emitowane przez syreny alarmowe:

• ogłoszenie alarmu – dźwięk modulowany trwający trzy minuty,
  • odwołanie alarmu – dźwięk ciągły trwający trzy minuty.

Elementami ćwiczenia będą zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilne.

Apelujemy o traktowanie nadawanych sygnałów jako ćwiczenia, a nie rzeczywistego zagrożenia.