Strażacy dwunastu jednostek z gminy Lubawa otrzymali 17 października specjalistyczny sprzęt za prawie 70 tys. złotych.  Na kwotę tę złożyły się środki z budżetu gminy oraz dofinansowanie uzyskane z MSWiA, które czwarty rok z rzędu pomaga Ochotniczym Strażom Pożarnym doposażyć się w brakujący ekwipunek a także przeprowadzić remonty w strażnicach. W tym roku jednostki wzbogaciły się o pompy do wody zanieczyszczonej, prądownice wodne, drabinę przenośną, rozdzielacz, sygnalizatory bezruchu, węże tłoczne, latarki, rękawice specjalne, szelki ratownicze, ubrania specjalne, obuwie strażackie, hełmy strażackie i kominiarki niepalne. Na remonty budynków OSP Gutowo i OSP Lubstynek zabezpieczono ponad 15 tys. zł.
Dodatkowo duża pula środków finansowych na rzecz OSP została przeznaczona również z Ministerstwa Sprawiedliwości. Gmina Lubawa dzięki tej dotacji uzyskała łącznie ponad 113 tys. zł. (1 proc. tej kwoty stanowią pieniądze z budżetu gminy) na sprzęt do ratowania życia i zdrowia osób poszkodowanych w wypadkach. Zakupione wyposażenie samochodów strażackich, m.in. detektory napięcia, defibrylator czy torby ratownicze, zostanie przekazane ochotnikom 24 października.