Z okazji jubileuszu 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce, 18 maja do Sanktuarium pielgrzymowali Strażacy z całego województwa. Nie zabrakło także delegacji z gminy Lubawa. Ochotnicy oraz wójt gminy Tomasz Ewertowski, wzięli udział w uroczystej mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Edmunda Piszcza oraz w koncercie organowym i orkiestry strażackiej z Lidzbarka.
Owiane legendą początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. To jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Była to druga pielgrzymka strażaków na Warmii i Mazurach. Pierwsza odbyła się w zeszłym roku w Gietrzwałdzie.