W piątek 12 maja 2017 r., druhowie z Gminy Lubawa wzieli udział w I pielgrzymce strażaków z województwa warmińsko - mazurskiego do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Pielgrzymka zorganizowana była w związku z rocznicą 140 lat od objawień gietrzwałdzkich. Gminę Lubawa reprezentowało 40 druhów i druhen z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, a także ks. dziekan Marcin Staniszewski, będący od czerwca 2016 r. również kapelanem strażaków Gminy Lubawa. W trakcie podróży do ziemii gietrzwałdzkiej przybliżył on strażakom historię tego miejsca.

W Gietrzwałdzie pojawiły sie 42 poczty sztandarowe, w tym 3 poczty z Gminy Lubawa, gminny poczet sztandarowy, poczet sztandarowy OSP Złotowo oraz OSP Byszwałd. Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 14.00 uroczystym przemarszem od stadionu leśnego do bazyliki. Po dotarciu na miejsce rozpoczęła sie uroczysta msza święta, której przewodniczył ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Podczas mszy wspólnie modlono się o zdrowie strażaków i o bezpieczne powroty z akcji. Metropolita kilkukrotnie podkreślał w homilii jak ważna jest rola strażaków i jak trudna jest to służba, wymagająca pełnego zaangażowania i oddania dla dobra drugiego człowieka. W trakcie mszy modlono sie również za strażaków, którzy zgineli podczas akcji ratowniczych.

Była to pierwsza pielgrzymka strażaków do ziemii gietrzwałdzkiej, ale jak zapewnił Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie st. bryg. Mirosław Hołubowicz, nie ostatnia.

Po mszy zaproszono wszystkich strażaków na występ orkiestry dętej OSP w Płośnicy oraz na poczęstunek. Spotkanie było wielkim świętem strażaków z całego województwa warmińsko - mazurskiego.